Українцям, які продовжують працювати після виходу на пенсію, належить перерахунок пенсії що два роки. Власне, його і роблять. Однак у деяких випадках пенсіонеру замість підвищення доплати до пенсії її, навпаки, скорочують.
Чому так може статися, розповів пенсійний експерт Сергій Коробкін.
Підставою для розбору ситуації став лист, який отримало профільне видання "На пенсії" від жителя Львівщини Романа Романишина.
Чоловік розповідає, що він став пенсіонером у 2006 році, проте зараз продовжує працювати. Згідно із законом, під час перерахунку пенсії працюючому пенсіонеру мають збільшити доплату за понаднормовий стаж, оскільки він став більшим. Однак у автора листа вийшло інакше: йому скоротили понаднормовий стаж на 10 років. І відповідно, надбавка за стаж у нього стала нижчою.
Експерт роз'яснив ситуацію
Громадянам, які продовжують працювати після виходу на пенсію, належить перерахунок пенсії через кожні 24 місяці, тобто раз на два роки. При цьому пенсію можуть перерахувати тільки за одним параметром - за стажем, що змінився, а можуть і за двома параметрами - за новим стажем і новою зарплатою. Зазвичай другий варіант застосовують у тому разі, якщо працюючий пенсіонер отримує значно більшу зарплату, ніж він отримував до офіційного виходу на пенсію. Тоді є сенс її перерахувати за двома параметрами.
Власне, так вчинили і у випадку з Романом Романишиним. Однак тут доречно пояснити, який стаж узагалі вважається наднормативним. Для громадян, які вийшли на пенсію після 1 жовтня 2011 року, наднормативним вважається стаж понад 35 років для чоловіків і понад 30 років для жінок.
Проте для тих, хто став пенсіонером до цієї дати (1.10.2011), діють інші норми. Для них наднормативним вважається стаж понад 25 років для чоловіків і понад 20 років для жінок. Тож, на перший погляд, автору листа, який вийшов на пенсію у 2006 році, необґрунтовано знизили понаднормовий стаж на 10 років.
Однак у законі є "гачок", який нівелює цю різницю в 10 років. Річ у тім, що коли пенсію перераховують за двома параметрами - за новим стажем і за новою зарплатою, то набувають чинності інші вимоги щодо наднормативного стажу. Тоді вже наднормативним починають вважати стаж 30/35 років незалежно від того, в якому році людина вийшла на пенсію.
Таким чином, автору листа цілком обґрунтовано знизили понаднормовий стаж на 10 років. От якби йому перераховували пенсію тільки за стажем, то в цьому разі його наднормативний стаж не скоротився би, а став більшим на два роки.
Нагадаємо, в Україні несподівано різко зросла кількість пенсіонерів.