Графіки і тривалість вимкнень електроенергії значною мірою залежать від того, скільки атомних енергоблоків працюють в енергосистемі України. Коли вони всі працюють одночасно, кількість і тривалість відключень зменшується. Якщо ж хоча б один енергоблок виводять у ремонт, тривалість відключень відразу зростає.
Літо, що настало, не обійдеться без відключень електроенергії і пройде у коливаннях графіків вимкнень. Це пов'язано з тим, що упродовж літа усі атомні енергоблоки мають бути виведені на планові ремонти.
В Україні і до війни атомна енергетика була базовою генерацією. А тепер, зі знищенням майже всієї теплової генерації та значної частини об'єктів гідроенергетики, атомні електростанції залишаються головним і майже єдиним стабільним джерелом генерації.
Щоправда, є ще сонячна енергетика, яка зараз у кращі дні забезпечує 20% від споживання в Україні. Однак її можливості цілком залежать від погоди. Отже вона ефективна лише влітку, коли є багато сонця, і світловий день триває довго. Тому ритмічна робота атомних енергоблоків – це, без перебільшення, на сьогодні – запорука виживання держави.
Популярні зараз
Рада підтримала автоматизований арешт депозитів боржників
Раніше Бундесверу: Україна отримала німецькі армійські машини Caracal
Генерація тримається за рахунок атомних електростанцій
В Україні загалом є 15 атомних енергоблоків, однак найбільша атомна електростанція, Запорізька, зараз знаходиться у тимчасовій окупації, і через це вона не генерує струму. Отже функціонування вітчизняної енергосистеми лежить повністю "на плечах" тих дев'яти енергоблоків, що залишилися.
І тому кожне виведення такого енергоблоку у плановий ремонт дуже відчутно "б'є" по генерації, але без цього –ніяк.
"Це критично необхідно, щоб забезпечити стабільну та безперебійну роботу всіх 9 атомних блоків протягом опалювального сезону", – зазначили у Міненерго.
По-перше, щорічний плановий ремонт із заміною зношеного обладнання та перезавантаженням ядерного палива – це обов'язкова процедура, передбачена правилами МАГАТЕ. По-друге, краще усі блоки на якийсь час по черзі вивести з експлуатації, ніж потім може статися аварія на одному з них.
"Атомна генерація критично важлива для української енергосистеми. І, безумовно, важливі всі енергоблоки. Вони мають працювати як годинник, тому що вихід в аварійний ремонт взимку будь-якого атомного блоку – це буде дуже боляче", –розповів директор Центру досліджень енергетики Олександр Харченко.
Отож, наприкінці травня два енергоблоки були ведені в експлуатацію після планового ремонту. Тоді кілька днів Україна жила без відключень світла. Тепер вони знову почались, бо на ремонт уже стали два інші енергоблоки.
На якій станції виводять блоки в ремонт, і які графіки ремонтних робіт, Енергоатом не повідомляє. Зараз під час війни ця інформація засекречена, щоби нею не міг скористатися ворог.
Нагадаємо, вже з суботи, 8 червня, один із відремонтованих блоків почне працювати. Таким чином, із суботи українцям мають дещо скоротити періоди відключення електроенергії.