Аномалія на ринку праці: вакансій більше, ніж шукачів роботи, роботодавці змушені підвищувати зарплату

Автор: Марченко Любов

Український ринок праці потерпає від нестачі персоналу. Конкуренції за вакансії між шукачами роботи немає ніякої, адже на ринку праці утворився паритет між кількістю пропонованих вакансій і кількістю розміщених резюме.

Аномалія на ринку праці: вакансій більше, ніж шукачів роботи, роботодавці змушені підвищувати зарплату - today.ua

Це - аномальна ситуація, раніше такого ніколи не було. Адже оптимальним вважається варіант, коли шукачів роботи, як мінімум, удвічі більше, ніж пропозицій. Тоді між ними є хоч якась конкуренція, і роботодавець може обрати собі кращого претендента.

Зараз у роботодавців такої можливості немає: шукачів роботи мало, а ті, що пропонують себе, зазвичай не володіють спеціальністю, і їх усьому треба навчати з нуля.

"Ті, хто залишився, часто хочуть неаргументовані зарплати. Люди мають відпрацьовувати свою зарплату...Персонал шукати стало дуже важко. Ті, що знаходяться, не мають досвіду та одразу хочуть собі зарплати такі, як до великої війни заробляли ті, хто вже має високий рівень кваліфікації", – скаржиться голова Асоціації ресторанів та готелів Дніпра Олена Булах.

Популярні зараз

У липні частині українців не виплатять пенсію

Зеленського закликали до переговорів з Росією: “Нам доведеться розмовляти“

Українців штрафуватимуть на 25 тис. грн за прослуховування російської музики

Названо розмір податків для українських ФОПів з 1 липня

Дефіцит кадрів у сфері готельно-ресторанного бізнесу, в якій працює Олена Булах, особливо посилився із приходом весни. Чимало жінок, які працювали у цій галузі, виїхали за кордон. Таким чином, багато вакансій просто немає ким заповнити. Якщо за результатами першого кварталу 2024 року у цій галузі протягом тижня з’являлось до 4,8 тис. вакансій та розміщали таку ж кількість резюме, то вже у травні за тиждень з’являлося 5,7 тис. вакансій і лише 3,1 тис. резюме. Отже, аби хоч якось заохотити нових працівників і втримати старих, роботодавці були змушені підняти зарплати у своїй галузі в середньому на 44,1%.

Аналогічна, якщо не гірша, ситуація склалась і в будівельній галузі. Там роботодавцям довелося за рік підвищити зарплату персоналу на 44%. У цій галузі традиційно працює більшість чоловіків. Тому там утворився страшенний дефіцит робочої сили. Через мобілізацію деякі будівельні компанії втрачали працівників відразу цілими бригадами. Зараз тамтешні роботодавці почали набирати на деякі будівельні спеціальності жінок. Однак є робота, де потрібна чоловіча сила. І через це дефіцит кадрів у цій галузі дуже великий.

Аномалія на ринку праці: вакансій більше, ніж шукачів роботи, роботодавці змушені підвищувати зарплату

Ще одна галузь, в якій зарплата працівників за рік дуже відчутно виросла – водний транспорт. Тамтешні працівники стали заробляти в середньому на 42% більше. Щоправда, на відміну від будівництва чи готельно-ресторанного бізнесу, ця сфера зайнятості не така багаточисельна. Але кваліфікація персоналу там має бути дуже специфічна.

Навіть після підвищення офіційні зарплати залишають бажати кращого

Незважаючи на таке значне підвищення (від 42 до 44,1%), зарплати працівників у вищезгаданих сферах, відверто кажучи, не викликають бажання стати муляром, покоївкою або офіціантом.

Так, у сфері готельно-ресторанного бізнесу зараз, вже після підвищення, середня зарплата становить 15 тисяч гривень. А на початку повномасштабної війни там платили лише по 10,5 тисячі.

Ще нижча офіційна зарплата зараз у будівельників. Їм після усіх підвищень платять у середньому по 14,5 тисячі гривень.

Втім, природа таких низьких офіційних зарплат цілком зрозуміла. Офіційно там платять більшості персоналу лише мінімалку. Решту ж заробітку працівники отримують у конвертах.

Підпишіться на Today.ua, щоб бути в курсі останніх новин:

Більш-менш пристойно серед цієї "трійці" виглядають заробітки лише у водному транспорті. Тамтешні працівникам після підвищення платять у середньому по 26 тисяч, тоді як у першому кварталі 2022 року вони отримували лише по 12,6 тисячі.

Нагадаємо, стало відомо, яка в українців має бути зарплата, щоб отримувати на пенсії по 20 тисяч гривень.